خرید ماکت

با سلام خدمت کاربران ماشین ماکت در این مقاله به نکاتی جالب درباره خرید ماکت ماشین می پردازیم .

کشورهایی مانند آلمان،آمریکا، ژاپن و چین  به ماکت‌باز بودن شهرت دارند وبه‌تازگی ویتنام، ترکیه و کویت نیز به شمار لیست کشورهای ماکت‌باز اضافه شده و بازار خوبی برای فروش ماکت به‌وجود آورده‌اند.

به گزارش اخبار خودرو ، در ایران نیز هرچند علاقه به ماکت خودرو و کلکسیون داشتن عمومیت ندارد، ولی ماکت‌بازانی هستند که حاضرند چند هزار دلار برای خرید ماکت‌های کلکسیونی پرداخت کنند.

photo 2018 06 26 21 11 52

تاثیر جزئیات در افزایش قیمت ماکتها: 

 قیمت‌گذاری ماکت‌ها بر اساس جزئیات، تعداد تولید و کیفیت ساخت آنهاست. جزئیات موتور و داخل اتاق ماکت هرچقدر شباهت بیشتری به خودروی واقعی داشته باشد، قیمت بالاتری دارد. ضمن آن که محبوبیت ماشین هم موجب افزایش قیمت  آن هنگام خرید ماکتش می‌شود. مخصوصا زمانی‌که تولید خودرو اصلی متوقف شود، قیمت ماکت بیشتر می‌شود. مثلا ماکت خودروی فراری F40 تولید شرکت کیوشو که جزو ماکت‌های نایاب است، قیمتی حدود ۳ میلیون تومان دارد.

 

ماکت‌ها هم شناسنامه دارند

برخی ماکت‌ها تولید محدود دارند و شناسنامه‌دار هستند، بنابراین قیمت بالاتری دارند اما برخی ماکت‌ ماشین ها این‌گونه نیستند. ماکت‌هایی که تولید محدود ندارند، زمانی‌که تولیدشان متوقف ‌شود، قیمت بالاتری پیدا می‌کنند و هرچقدر از زمان پایان  تولید آنها بگذرد قیمت بالاتری پیدا می‌کنند.

زمانی که تولید ماکت‌ها قطع شده باشد و دیگر مغازه‌داران آن جنس را در بازار نداشته باشند، قیمت‌گذاری آنها بر اساس قیمت جهانی تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال ماکت خودروی مرسدس‌بنز ۶۰۰ پولمان که تولید اتوآرت است و هیچ کدام از مغازه‌داران آن را ندارند، قیمتی حدود ۱۵۰۰ دلار دارد که از طریق سایت ebay تعیین شده است.

در ایران ماکت‌ خودروهای بنز و ب‌ام‌و بیشترین طرفدار را دارند. مشتریان خرید ماکت ما علاقه‌مندان به خودرو هستند و بیشترشان دارای و یا در آرزوسی داشتن خودروهای کلاسیک هستند.

 ماکت‌هایی که ارزش کلکسیونی بیشتری دارند قطعات ریزتر در آنها بیشتر است و جزئیات بیشتری مثل آینه بغل، برف پاک‌کن و… دارند. در بعضی ماکت‌ها از پیچ‌هایی برای بستن ماکت استفاده شده‌است که به جرات می‌توان گفت از پیچ ساعت هم ریزتر هستند.

 

بهترین‌ ماکت سازان :

۹۰ درصد ماکت‌ها با داشتن لیسانس تولید از خودروسازهای اصلی در چین تولید می‌شوند . ماکت‌ها در مقیاس‌های مختلف وجود دارد اما مقیاس‌های متداول ۱٫۴۷، ۱٫۴۳، ۱٫۲۴ و ۱٫۱۸ است،.

و تا زمانی که شرکت تولیدکننده ماکت، لیسانس ماکت را از شرکت های تولید کننده اصلی مثل بنز و ب‌ام‌و نگیرد، نمی‌تواند از اسم خودروسازان روی تولیداتش استفاده کند.

اتوآرت، مینی چمس، کیوشو، سی‌ام‌سی و اگزوتو معروف‌ترین برندهای تولیدکننده ماکت در جهان هستند. آن‌ها در سال‌های گذشته فقط از فلز برای تولیدات خود استفاده می‌کردند، ولی در ۵ سال اخیر ماکت‌هایی با جنس رزین تولید می‌شود که درهای آن‌ها باز نمی‌شود و مثل مجسمه هستند.

 برند اتوآرت که میان مدل‌بازان بسیار شناخته شده‌است، جدیدا به‌جز فلز از مواد کامپوزیت هم برای ساخت مدل‌های خود استفاده می‌کند .

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *