خرید ماکت ماشین

با سلام خدمت کاربران ماشین ماکت ، در یان مقاله به نکات مهم که باید برای خرید ماکت ماشین در نظر داشته باشید، می پردازیم .

شاید داشتن یک خودرو خاص و گران‌قیمت  و با ارزش برای بسیاری از مردم رویایی دست نیافتنی و دور از ذهن باشد، ولی به لطف شرکت‌های تولیدکننده ماکتهای این مدل خودروها، علاقه‌مندان به این دسته از خودروها می‌توانند با خرید ماکت

خودروی محبوب خود، بخشی از رویای محال خود را محقق سازند. اتومبیل‌هایی وجود دارند که ار نظر تعداد تولید بسیار کمیاب هستند و معمولا علاقه‌مندان امکان مشاهده این اتومبیل‌ها را از نزدیک پیدا نمی‌کنند، از این رو کارخانه‌های تولید مدل

اتومبیل سعی می‌کنند در کنار تولید ماکت‌ اتومبیل‌های رایج، تولید ماکت اتومبیل‌های کمیاب و کلاسیک  و ارشمند را در دستور کار خود قرار دهند.

موستانگ 1976 ب

 خصوصیات ماکتهای ماشین کلکسیونی وارزشمند :

ماکتهای ماشین نمونه های کوچکی در مقیاسی مشخص از ماکتهایی هستند که اتومبیلهای آنها در گذشته تولید شده و به فروش رفته اند و بعضا نمونه های واقعی آنها در خیابانها و یا موزه ها وجود دارد.

تمام ماکت های حرفه ای ساخته شده توسط برندهای معتبر . باکسب اجازه از خودرو ساز مربوطه طراحی و تولید می شود .در واقع برای تولید ماکت  از یک برند مشهور خودرو سازی ،  ابتدا  باید قرار دادی بین آنها تنظیم شود که تولید مدلهای ،

 کلکسیونی محصولات یک برند خودرو ساز تا زمان معلومی به یک شرکت ماکت سازی اعطا می شود .

 بدین ترتیب شرکت ماکت سازی . ماکت های خودرو های یک خودرو ساز را خریداری می کند و اگر ماکت ساز دیگری قصد تولید محصولی مشابه را داشته باشد . می بایست اجاره تولید ان را از شرکت ماکت ساز صاحب امتیاز مادر . دوباره خریداری کند .

شرکت های  ساخت ماکتهای ماشین مثل :norev . پاراگون . کیوشو . مینچمپس . امتیاز تولید به ترتیب مرسدس بنز ،بی ام و . رولزرویس  و پورشه های مدرن (همگی به صورت فلزی ) را دارند . البته در بسیاری از موارد هم لیسانس تولید هر خودرو به صورت مجزا به برندهای ماکت سازی فروخته می شود .

 ماکت ها از چه جنسی تولید می شوند ؟

ماکت های حرفه ای در بیشتر موارد تحت عنوان دایکست ( Die.cast ) شناخته می شوند و در حالی که لفظ مذکور تنها به مدل های فلزی مربوط می شوند . در واقع عمده ی ماکت های کلکسیونی در نوع فلزی و پلاستیکی ساخته  میشوند که با توجه به روش ساخت ریخته گری ( دایکستینگ ) ماکت های فلزی ( که عمدتا الیاژی از فلز زینک هستند ) این عنوان برای دسته های مذکور ماکت های انتخاب شده است .

همچنین مدل های پلاستیکی در انواع مختلفی همچون رزین . کامپوزیتی و … ساخته می شوند که در این بین . محصولات رزین بیش از انواع دیگر طرفدار دارند. ماکت های رزین نیز با نوعی مخصوص از قالب گیری تزریقی به تولید می رسند و حالتی شکننده دارند . به همین خاطر عمده مدل های رزین به سیلد ( بادرب های پلمپ ) ساخته می شوند.

مقیاس ماکتها  چقدر است ؟

ماکت های خودروهای سواری عمدتا در ۶ مقیاس : ۱/۱۸ . ۱/۲۴ . ۱/۳۶ . ۱/۴۳ . ۱/۸۷ به تولید می رسند که در این بین دو گزینه ۱/۱۸ و ۱/۴۳ محبوبیت و تنوع بیشتری داشته و به نوع حرفه ای تر نیز هستند .

مقیاس در بحث نقشه کشی و ماکت سازی عبارت از نسبت ابعاد مدل به ابعاد نمونه واقعی است . برای مثال عدد ۱/۴۳ که به صورت یک ، چهل وسه خوانده می شود . یعنی مدل مدنظر  ۴۳ برابر کوچکتر از نمونه واقعی ساخته شده است.

و بدین ترتیب مقیاس های دیگر همچون  : ۱/۲۴ . ۱/۱۸ . ۱/۳۶ . ۱/۶۴،۱/۸۷ ، ۱/۷۶ ،۱/۳۲

موستانگ 1976 ج

ماکت ماشین ها چه جزئیاتی دارند؟

ماکت های کلکسیونی بسته به برندهای ماکت ساز . مقیاس و در نهایت با توجه به قیمتشان ، دارای جزئیات متفاوتی هستند.

در واقع در عمده ی ماکت های ۱/۱۸ تمامی درب ها باز می شوند . چرخ ها به همراه غربیلک فرمان می گردند و کابین و پیشرانه از جزئیات متناسب با قیمت مدل بهره می برند.

همچنین در برخی مدل های حرفه ای گران تر شاهد چرخش گادن هنگام حرکت مدل ( مثل H2 . برند هایوی ۶۱ ) بازشدن درب کنسول میانی و افتابگیر داخل کابین . درب باک و … هستیم .

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *