تولید ماکت اتومبیلهای ایرانی پیکان و پراید

16
ماکت پیکان

با سلام خدمت کاربران ماشین ماکت در این مقاله نگاهی کوتاه به داستان تولید ماکت اتومبیلهای ایرانی پیکان و پراید داریم .به عنوان قدیمی ترین خودرویی که ادعای ایرانی بودن را یدک می‌کشد؛ پیکان مورد توجه بسیاری از ایرانیان است. همین سبب شده است تا همواره اشخاصی که اطلاعات زیادی در مورد ماکت و ماکت بازی ندارند؛ به دنبال ماکتی از پیکان باشند. با آن که تنها نمونه موجود از پیکان در بازار داخلی (که آن هم قدمتی کمتر از یک سال دارد) اسباب بازی عقب کشی اســت که کمتر شباهتی به پیکان دارد (کیفیت و جزئیات آن در پایین ترین حد ممکن است و شباهت اندکی میان آن و پیکان های مدل بالا دیده می‌شود!) اما ماکت هایی از برادران انگلیسی پیکان ساخته شده اند.مهمترین شرکت هایی که به تولید ماکت های هیلمن هانتر و سینگرVogue پرداخته اند؛به ترتیب Corgi و Silas هستند. نمونه اول یعنی هیلمن هانتر گونه رالی هیلمن است که در رنگ آبی و در مقیاس ۱:۴۳ توسط شرکت باسابقه کورگی تولید شده است. در بسته بندی این ماکت قدیمی (تولید آن به دهه هفتاد میلادی باز می‌گردد) یک فیگور کانگورو نیز قرار داده شده که نشان از شرکت خودرو در رالی مشهور لندن-سیدنی دارد. علاوه بر این جزئیات خوب ماکت (علی الخصوص جعبه ابزاری که روی سقف قرار گرفته است) اشاره کرد. این ماکت به دلیل قدیمی بودن و طرفداران بیشماری که در انگلستان و استرالیا دارد؛ امروزه بسیار نایاب بوده؛ قیمت نمونه سالم آن به ارقامی در حدود ۳۰۰ پوند می رسد!

نمونه دوم از سری خودروهای Arrow (خانواده پیکان) ساخت شرکت انگلیسی-استرالیایی Silas و در مقیاس ۱:۴۳ و از جنس رزین است. این خودرو از نوع سنگر Vogue در رنگ های متنوعی همانند زرشکی؛ استخوانی؛ آبی و ذغالی و تقریباً در حدود ۵ سال پیش تولید شده است. اما به دلیل تیراژ اندک آن (۵۰ نمونه از هر رنگ) و قیمت نسبتاً بالا (در حدود ۸۰ پوند) پای آن ها به ایران باز نشد.مگر به تعداد اندک که قیمتهایی بالای ۵۰۰ هزار تومان دارند. جزئیات و کیفیت در این ماکت در حد بسیار بالایی رعایت شده است.

در میان محصولات خودروسازان ایرانی اما؛باید به اسباب بازی های پژو پارس؛ سمند و پژو ۲۰۶ اشاره کرد که با کیفیت و جزئیاتی در حد و اندازه هایی به دور از یک ماکت در بازار کشور وجود دارند.اما در این میان حضور پر رنگ پراید (سایپا صبا ) قابل توجه است. در حدود سه سال پیش یکی از تجار ایرانی وارد کننده ماکت های این کمپانی با شرکت Welly بــرای ساخت نمونه ۱:۲۴ پراید قراردادی امضا کــرد که به دلیل خودداری نمودن شرکت سایپا از همکاری با این مجموعه؛ متخصصان شرکت با سلاخی جزئی و بررسی کامل پراید؛ نمونه ای نسبتاً دقیق و کامل از آن را ساختند و به طور ویژه برای بازار داخلی ایران تولید کردند. اما به دلیل عدم همکاری سایپا؛ هیچ نام و نشانی از پراید و سایپا بر روی خود ماکت و بسته بندی آن درج نشده و تنها به نوشته شدن عبارت “Khodroye Irani Motmaen” بر روی بسته بندی ماکت اکتفا شده است! در این نمونه باز شدن کاپوت و درهای جلو جزئیات قابل قبولی را از خودرو به نمایش می‌گذارند. اما شاید بارزترین نکته ایــن ماکت که از چشمان ریزبین بسیاری دور مانده؛ ساخت رینگ های استیل مشکی رنگ پراید در زیر قالپاق هاست. فروش نسبتاً مناسب پراید در مقیاس ۱:۲۴ و افزایش بی رویه قیمت ماکت ها سبب شده تا نمونه اسباب بازی عقب کش آن در مقیاس حدودی ۱:۳۸ تولید شود. قیمت پراید ۱:۲۴ چیزی در حدود۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *