تاریخچه شرکت خودروسازی BMW

با سلام خدمت کاربران محترم ماشین ماکت ، در این مقاله نگاهی به شرکت  خودرو سازی BMW  داریم.

چرا به تاریخچه شرکت خودروسازی BMW می پردازیم ؟

بدون شک یکی از مشهورترین شرکت ها در عرصه خودروسازی است که شهرتی جهانی دارد. بی ام دبلیو در واقع کوتاه شده عبارت Bayerische Motoren Werke AG است که معنای صنایع موتوری باواریا (بایرن) را می دهد.

این شرکت تاریخچه  ۹۰ ساله ای دارد و نمونه های اولیه خودروهای آن هنوز هم از شاهکارهای صنعتی به حساب میاد.

مغز متفکر و موسس این شرکت بزرگ و پرآوازه

در واقع، اولین قدم های تاسیس شرکت به سال ۱۹۱۳ برمی گردد، یعنی زمانی که کارل فریدریش راپ از اهالی بایرن  در یک کارگاه کوچک شروع به ساخت قطعات هواپیما کرد.

کارل به دنبال تولید قطعات اولیه هواپیما در کارگاهش  با «جوزف ویرت» آشنا شد و با حمایت های او که یکی از سیاستمداران آن زمان بود. شرکتی تاسیس کرد و تا سال ۱۹۱۶ به تولید قطعات موتور هواپیما ادامه داد و سرانجام در این سال تصمیم گرفت تجارتش را توسعه دهد اما برای این کار به مشکلات مالی خورد و از شرکت جدا شد.

او یک بار دیگر با حمایت های یکی از دوستانش، شرکتی کوچک به نام صنایع موتوری راپ تاسیس کرد. یک سال گذشت و در سال ۱۹۱۷ شرکتش با شرکت بی اف دبلیو ادغام شد و شرکت  BMW  شکل گرفت.

در سال ۱۹۱۸ شرکت  BMW  هواپیمای دوباله ای طراحی و تولید کردکه سرعتی بسیار باورنکردنی داشت.
بعد از طراحی این هواپیما BMW روز به روز شهرت بیشتری در زمینه تولید هواپیما به دست می آورد و تقاضا برای هواپیماها و موتورهای هوایی این شرکت روز به روز بیشتر می شد به طوری که با آغاز جنگ جهانی اول، این شرکت حرف اول را در تولید قطعات موتورهای هوایی میان شرکت های آلمانی می زد و از شهرت بالایی برخوردار بود.

ام و 1
BMW

تولید اولین اتومبیل در کارخانه BMW

در پاییز ۱۹۲۸ شرکت BMW یک کارخانه کوچک آلمانی را که در زمینه تولید موتور سیکلت  فعالیت داشت، با پرداخت مبلغی به مالکیت خود درآورد.
کارخانه فابریک آیسناخ، خوردوهای کوچک و ابتدایی تولید می کرد که دیکسی نام داشتند و بر پایه خودروی آستین ۷ و تحت لیسانس شرکت موتور آستین ساخته می شدند.کار تولید اتومبیل های دیکسی متوقف شد  و نخستین خودروی شرکت BMW با نسخه به روز شده دیکسی و به نام بی ام دبلیو – دیکسی ۳ به بازار آمد.

دیکسی ۳ یک موتور کوچک ۴ سیلندری داشت که تنها ۱۵ اسب بخار تولید می کرد وبا سرعت ۷۵ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

سال ۱۹۳۰ اصلاحاتی روی ساختار و بدنه دیکسی ۳ صورت گرفت، سیستم ترمز آن بهبود داده شد و هر چهار چرخ، مجهز به سیستم ترمز شدند ودر قسمت هایی از بدنه نیز از فولاد استفاده کردند که باعث شد  استقامت اتومبیل بالا برود.

همان سال،دیکسی ۳ در مسابقات اتومبیلرانی هم شرکت داده شد و توانست اولین موفقیت های خود را به دست آورد.

ام و 3
BMW

 ۸۰ سال پیش شتاب اولیه اتومبیل ها بر مبنای صفر تا ۴۰ کیلومتر در نظر گرفته می شد، چرا که هیچ اتومبیلی ساخته نشده بود که عقربه سرعت شمارش به ۱۰۰ برسد .

دیکسی ۳ از نظر شتاب اولیه در آن زمان یکی از رکورددارها بود. این اولین خودروی بی ام دبلیو، شتاب صفر تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱۰ ثانیه به دست آورد تنها سه سال بعد، BMW اولین اتومبیل ۶ سیلندر خود را با نام بی ام دبلیو ۳۰۳ به بازار عرضه کرد.

و بعد از آن  خیلی زود مدل های دیگر بی ام دبلیو ۳۱۵ و ۳۱۹ تولید شدند که سرعتی بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر در ساعت داشتند.

ام 4
BMW

این خودروها  شرکت را در رده تولیدکنندگان خودروهای لوکس قرار دادند و تا مدت ها  عنوان پرافتخار «لوکس ترین خودرو در اروپا» را برای این شرکت به ارمغان آورد.

لوگوی  شرکتBMW دبلیو از کجا آمده؟

 این آرم دایره ای از شکل چرخش ملخ هواپیما الهام گرفته شده و ایده اولیه آن با نگاه کردن به ملخ گردان هواپیما به ذهن راپ رسیده، اما چرا  دو رنگ سفید و آبی؟ در مورد رنگ سفید و آبی دو تفسیر وجوددارد، عده ای می گویند این رنگ ها یادآور آبی آسمان است که از لابه لای پره های ملخ در حال چرخش دیده می شود ولی عقیده دیگر این است که رنگ سفید و آبی این دایره از پرچم بایرن آلمان گرفته شده که محل تولد شرکت BMW بود. راپ این آرم را  در سال ۱۹۲۰ معرفی کرد وبعد از آن  در سال ۱۹۲۹ با آغاز فعالیت خط تولید خودر در شرکت BMW  این آرم، نشان رسمی شرکت شد.
BMW logo 2000 2048x2048 300x300
BMW
0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *