برندهای سازنده ماکت در جهان

این روزها برندهای بسیاری در زمینه ساخت ماکت‌های کلکسیونی ( ماکت ماشین ) فعالیت می‌کنند که هر کدام سطح متفاوتی از مدل‌ها را پوشش می‌دهند. برای مثال برند ماکت ساز چینی ویلی (Welly)  و مایستو که این روزها محصولاتش در سطح کشور نیز به چشم می‌خورد، یک ماکت‌ساز آماتور است که خودروهای مقیاس ۱:۲۴، ۱:۸۷، ۱:۱۸ و… و موتورسیکلت‌های مقیاس ۱:۱۲، ۱:۱۸ و… تولید می‌کند.

photo 2019 01 16 14 29 58 300x169

برندی مثل اتوآرت (AUTOart) که یک تولیدکننده حرفه‌ای و از محبوب‌ترین برندهای ماکت‌سازی در جهان محسوب می‌شود اصولا سراغ ماکت‌های خودرو با جزئیات بسیار بالا می‌رود. این برند محصولات خود را در رده‌های مختلف کیفی تولید می‌کند و مقیاس‌هایی مثل ۱:۴۳، ۱:۱۸، ۱:۱۲ و… را پوشش می‌دهد.

ماکت‌های حرفه‌ای مقیاس ۱:۱۸ ساخت برند اتوآرت قیمتی حدود یک تا بیش از ده میلیون تومان دارند .

photo 2018 12 08 20 53 10 300x169

برندهایی مثل سی‌ام‌سی (CMC)، فرانتی آرت، ام‌آر کالکشن و… نیز در بازار به چشم می‌خورند که ماکت‌سازان خاصی به شمار می‌روند و یک رده از برندهایی مثل مینیچمپس، اتوآرت، کیوشو، اوتو، جی‌تی‌اسپیریت و… بالاتر هستند.

photo 2018 12 21 12 00 01 300x232

محصولات برندهای اینچنینی دست‌ساز بوده و جزئیات و کیفیت ساخت بسیار بالایی دارند. برای مثال ماکت‌های سی‌ام‌سی، مقیاس ۱:۱۸ که ‌اینروزها با واحد ارزشمند ریال ایران ! رقم مشخصی نمیشود برایشان متصور شد ، دارای جزئیات کامل شاسی، اتاق، بدنه، سیستم تعلیق، سیستم ترمز و… هستند و شاهکار مینیاتوری محسوب می‌شوند.

در نهایت نیز به ماکت سازانی مثل آمالگام می‌رسیم. آمالگام به‌عنوان یک برند ماکت‌سازی انگلیسی شاهکارهایی در مقیاس‌های بسیار بزرگ مثل ۱:۸ تولید می‌کند که اصولا هر یک از محصولات آن چند هزار دلار قیمت دارند. برای مثال یک بوگاتی ویرون ساخت شرکت آمالگام بیش از ۹۰۰۰ دلار قیمت دارد که حدود ۱۰۰ میلیون تومان می شود !

برای این که با پتانسیل بازار ایران بیشتر آشنا شویم، مرسوم‌ترین برندهای ماکت‌های آماتوری موجود در ایران ویلی، مایستو، موتور مکس و… هستند. همچنین از بین برندهای حرفه‌ای مرسوم در ایران می‌توان به اتوآرت، مینیچمپس، شوکو، کیوشو، نورِو (Norev)، اوتو (Otto)، هایوِی۶۱، پائودی مدلز، اِی‌سی‌ام‌ای (ACME)، پاراگون و… اشاره کرد. برندهایی مثل سی‌ام‌سی، ام‌آر کالکشن، فرانتی آرت، ماتریکس، بی‌بی‌آر و…هم  از ماکت‌سازان خاص به شمار می‌روند.

اما در کمال تاسف هر سال شاهد محدودتر شدن این بازار خاص در کشورمان هستیم. از علل آن نیز به افزایش نرخ ارز و به تبع آن افت توان خرید قشر متوسط و در نتیجه تمایل بیشتر وارد کنندگان به واردات برندهای آماتور یا حتی اسباب بازی جهت کسب سود بیشتر می توان اشاره کرد.

به هر حال اگر در کلکسیونتان ماکتهای ارزشمند و یا حتی آماتور دارید بیشتر از آنها مراقبت کنید چون نرخ آنها پا به پای سکه طلا و ارز در حال افزایش است ! حال باید از این مطلب خوشحال بود یا نگران ؟! قضاوت با شما …

4.3/5 ( 6 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *