فورد موستانگ

با سلام خدمت کاربرام محترم ماشین ماکت در یان مقاله نگاهی کوتاه به شاهکار کلاسیک داریم .
گفته می‌شود نام خودرو توسط جان نجار، طراح خودرو به خاطر علاقه‌اش به جنگنده‌های موستاتگ در جنگ جهانی دوم موستانگ انتخاب شد. جان نجار در سال ۱۹۶۱ با همکاری فیلیپ تی کلاک در طراحی پروتوتایپی همکاری کرد که موستانگ ۱ نام گرفت. موستانگ ۱ به‌طور رسمی در ۷ اکتبر ۱۹۶۲ در گرندپری ایالات متحده آمریکا در واتکینس گلن در نیویورک رونمایی شد. فورد موستانگ مدل ۱۹۶۷ با پیشرانه‌ی شورولت کوروت C5 و کیت بدنه‌ی عریض دست‌ساز، حاصل کار یک طرفدار کانادایی خودروهای آمریکایی است.
تاریخچه‌ی موستانگ نکات جالب بسیار زیادی در خود دارد که عموم علاقه‌مندان به دنیای خودرو از آن‌ها بی‌اطلاع هستند. افرادی که برای نخستین‌ بار موستانگ را طراحی کردند مانند قهرمانان فیلم‌ها سیگار میکشیدند و حرکاتشان مثل آن‌ها بود!همه‌ی علاقه‌مندان خودرو، فورد موستانگ  و به‌خصوص مدل سال ۱۹۶۵ را به‌عنوان شاهکاری کلاسیک و فوق العاده می‌شناسند.

.jpg
موستانگ

هدف اصلی فورد از طراحی موستانگ، شکست شورلت پیشرانه-عقب Corvair بود. با این حال، زمانی که دَن گرنی (راننده آن زمان مسابقات) به تست نمونه‌ی اولیه‌ی موستانگ پرداخت و با آن در اطراف محوطه بخش شمالی نیویورک رانندگی کرد، رکورد وی تنها چند ثانیه از خودروهای فرمول یک آن روز کمتر بود، که با توجه به معیارها و استانداردهای امروز، قابل درک نیست.

2
تبلیغات موستانگ

در تبلیغات موستانگ از جذابیت‌های آن به خوبی استفاده شد!
تبلیغ موستانگ در آن زمان مرد و زنی جوان را نشان می داد که در کنار خودروی موستانگ جذابیت بیشتری پیدا کرده‌اند و در ادامه‌ی این تبلیغ گفته می‌شد: هشدار بزرگ جراحان زیبایی: «داشتن یک خودروی موستانگ شما را شدیدا جذاب خواهد کرد.»

به هر شکل شخصیت موستانگ کلاسیک بقدری قوی و پر آوازه بود که زبان طراحی آن برای نسلهای بعد حتی ما ماشین ماکتیها نیز براحتی قابل ترجمه است و تداعی کننده شور زندگی در دنیای بدون محدودیت انرژی و آلودگی و جنگ در دهه شصت میلادی است….

3
موستانگ

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *