نکاتی درباره ماکتها

بیوک ریورا ۱۹۷۱
بیوک ریورا ۱۹۷۱

با سلام خدمت کاربران محترم ماشین ماکت ،شاید داشتن یک خودرو خاص و گران‌قیمت برای بسیاری از مردم رویایی دست نیافتنی باشد، اما به لطف شرکت‌های تولیدکننده مدل، علاقه‌مندان به این دسته از خودروها می‌توانند با خرید ماکت خودروی محبوب خود، بخشی از رویای محال خود را محقق سازند. اتومبیل‌هایی وجود دارند که ار نظر تعداد تولید بسیار کمیاب هستند و معمولا علاقه‌مندان امکان مشاهده این اتومبیل‌ها را از نزدیک پیدا نمی‌کنند، از این رو کارخانه‌های تولید مدل اتومبیل سعی می‌کنند در کنار تولید ماکت‌ اتومبیل‌های رایج، تولید ماکت اتومبیل‌های کمیاب و کلاسیک را در دستور کار خود قرار دهند.

اهت این ماکت‌ها به نمونه واقعی آن‌قدر زیاد است که علاقه‌مندان اقدام به خریداری و جمع‌آوری این مدل‌ها می‌کنند. شرکت‌های تولید ماکت تنها با اجازه رسمی از شرکت‌های تولید کننده اتومبیل می‌توانید ماکت‌های ساخت آن کارخانه‌ها را تولید کنند. به عنوان مثال ممکن است شرکت مایستو تنها اجازه ۱۰ مدل از محصولات مرسدس بنز را داشته باشد، البته شرکت‌های تولید کننده ماکت با پرداخت هزینه‌های زیاد موفق به دریافت مجوز ساخت می‌شوند. جمع‌آوری ماکت ماشین در گذشته نه چندان دور تبدیل به نوعی سرمایه‌گذاری شد، به‌طوری که علاقه‌مندان این ماکت‌ها پس از خریداری آن‌ها به‌طور بسیار دقیق از آنها نگه‌داری می‌کردند تا پس از مدتی ارزش آن‌ها افزایش یابد حتی بعضی از علاقه‌مندان ماکت‌های خود را از جعبه خارج نمی‌کردند تا ماکت به‌طور کامل حفظ شود. به عنوان مثال ماکت ماشینی که در سال ۱۹۹۵ به مبلغ ۲۰ دلار خریداری شده اکنون ارزشی معادل با ۸۰ تا ۱۰۰ دلار دارد. تنها نکته منفی این سرگرمی در گذشته قیمت بسیار بالا و تنوع کم این محصولات بوده، اما امروز ماکت‌ها با تنوع و کیفیت بسیار بالاتر و قیمت پایین‌تری نسبت به گذشته قابل خریداری هستند.

بنز اس 300
بنز اس ۳۰۰

روش‌های حمل ماکت
برای جلوگیری از آسیب دیدن و کثیف شدن مدل بهتر است ویترین خود را ایزوله ساخته و مدل‌ها را با دستکش حمل کنید. طریقه حمل‌کردن ماکت موضوعی بسیار ساده بوده که در عین سادگی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا‌که این مدل‌ها با ظرافت و حساسیت بسیار بالایی تولید می‌شوند و هر‌گونه فشار ناشیانه و غیر‌عادی ‌روی قطعات مختلف آن‌ها می‌‌تواند منجر به آسیب دیدن مدل شود.

پیش از هر چیز بهتر است که ‌هنگام حمل ماکت‌ها از دستکش پلاستیکی یک‌بار مصرف استفاده کنید تا از لکه‌شدن سطح بدنه و شیشه مدل جلوگیری شود. برای برداشتن مدل از داخل جعبه‌های یونولیتی بهتر است با استفاده از نوک انگشتان، لبه‌ گلگیرها را بگیرید و مدل را بردارید.

تمیز کردن ماکت‌ها
ماکت را با احتیاط روی یک میز که به آن تسلط کافی دارید، قرار دهید و برای بهتر دیدن لکه‌ها و کثیفی‌ها بهتر است از یک چراغ مطالعه نیز استفاده کنید. برای این امر به اقلامی همچون قلم‌موی نرم با قطر کمتر از یک سانتی‌متر، دستمال ابریشمی (یا هر جنس نرمی) کوچک (ترجیحاً دستمال‌های تمیزکاری ال‌سی‌دی گوشی‌های هوشمند)، اسپری شیشه عینک مرغوب، چند تکه پنبه و کمی آب نیاز دارید.
پیش از هر چیز بهتر است که ‌هنگام حمل ماکت‌ها از دستکش پلاستیکی یک‌بار مصرف استفاده کنید تا از لکه‌شدن سطح بدنه و شیشه مدل جلوگیری شود. برای برداشتن مدل از داخل جعبه‌های یونولیتی بهتر است با استفاده از نوک انگشتان، لبه‌ گلگیرها را بگیرید و مدل را بردارید. همچنین می‌توانید مدل را‌ روی کف دست قرار داده یا کف ماکت را روی ۴ انگشت قرار داده و سقف را با انگشت شست بگیرید و با حالتی شبیه به یک گیره مدل را حمل کنید. سعی کنید سطح پوست شما با شیشه‌ها برخورد نداشته باشد، چرا که پاک‌کردن لکه‌های چربی از روی شیشه ماکت منجر به پدیدار شدن خط و خش‌ روی آن می‌شود.

 

۱/۵ ( ۱ نظر )

1 thought on “نکاتی درباره ماکتها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *